ژئوفیزیک چیست؟ بررسی دقیق‌تر ژئوفیزیک

ژئوفیزیک چیست؟ بررسی دقیق‌تر ژئوفیزیک
ژئوفیزیک چیست؟

ژئوفیزیک چیست؟ بررسی دقیق‌تر ژئوفیزیک

معنی کلمه ژئوفیزیک در واقع فیزیک زمین می باشد که در واقع خود آن زیر شاخه ای از علوم زمین (Geoscience) می باشد که به بررسی های خواص فیزیکی زمین و محیط اطراف آن می پردازد.

این علم را می توان به دو شاخه ژئوفیزیک محض و ژئوفیزیک کاربردی تقسیم کرد. در ژئوفیزیک محض بیشتر به مطالعات لرزه شناسی یا (Seismology) پرداخته می شود. ژئوفیزیک کاربردی نیزبا استفاده از روش‌های اندازه گیری کمیت های فیزیکی زمین به مطالعهٔ خواص فیزیکی زمین و محیط مورد کاوش می پردازد. این مطالعات به ما برای اکتشاف اهداف و ساختار های زیر سطح زمین نیز کمک می کنند.

ژئوفیزیک کاربردی خود شامل روش های اندازه گیری مختلفی است . البته تکنیک های اکتشافی مدام در حال گسترش و پیشرفت هستند و لیست این روشها می تواند بزرگتر و طولانی تر شود.

در سی سال اخیر تجهیزات اندازه گیری ژئوفیزیکی علاوه بر پیشرفت های سخت افزاری ، با ترکیب تکنیک های نرم افزاری توانسته اند جدای از  پوشش حوزه های سنتی مانند اکتشاف معدن و نفت و … در حوزه های دیگری همچون  تاسیسات شهری و ساختمانی و باستان شناسی و نظامی نیز دارای کاربری های بیشتری شوند. ترکیب تکنیک های سخت افزاری و نرم افزاری جدید توانسته است مزایای بسیاری برای کاربران این تجهیزات ایجاد کند . به عنوان مثال:  افزایش درک بهتر در خصوص محیط مورد کاوش ، افزایش سرعت محاسبات و حجم اطلاعات مفید ،کاهش خطاها و افزایش قابلیت اعتماد به محاسبات انجام شده ، ساده تر کردن تحلیل های پیچیده برای اپراتورهای مختلف گوشه ای از این مزایا هستند.

یکی از سوالات مهمی که در ژئوفیزیک کاربردی پاسخ آنرا می توانیم بیابیم این است که کدامیک از روش های فوق برای پروژه عملیاتی مورد نظر ما مناسب است. ما باید این موضوع را بدانیم که هر یک از روش های ژئوفیزیکی دارای مزایا و محدودیت هایی است. با توجه به هدف نهایی یک پروژه و محدودیت بودجه ای ممکن است یک یا حتی چند روش ژئوفیزیکی برای دستیابی به اطلاعات مطلوب مورد نیاز باشد ، در اینجا مشاوره با یک کارشناس یا متخصص ژئوفیزیک به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

امروزه تجهیزات ژئوفیزیکی طیف گسترده ای از کاربران را پوشش می دهد که می تواند از دولت ها و نیروهای نظامی گرفته تا شرکت های پیمانکار ساختمانی و تاسیساتی را شامل شود . به طور کلی اطلاعات مربوط به ترکیبات ، ساختارها و سازه های زیر سطح زمین و محیط اطراف آن برای یک کشور بسیار حیاتی می باشد و معمولاً سازمان های مهمی در هر کشور در این زمینه مسئول جمع آوری اطلاعات و همچنین بسط و گسترش علوم مرتبط با این موضوع هستند. در کشور ما نیز چند سازمان و موسسه بسیار معتبر وجود دارند که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند که از آن جمله می توان به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور اشاره کرد.

مشاهده محصولات مرتبط با اکتشاف معدن و ژئوفیزیک 

برای ارتباط با کارشناسان چشم زیر سطح با شماره زیر تماس بگیرید:

اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
اسکنر زمین
اخبار و مقالات

از کجا بهترین اسکنر زمین را با جدیدترین تکنولوژی بخریم؟

قطعاً با خریدن یک اسکنر زمین یا همان اسکنر زیر سطحی پیشرفته و تصویری می‌توانید …

دستگاه لوله یاب فلزی
اخبار و مقالات

عملکرد دستگاه لوله یاب فلزی هوشمند چگونه است؟

دستگاه لوله یاب فلزی – امروزه تجهیزات مختلفی برای لوله یابی قابل استفاده می باشند. …

دستگاه ژئوفیزیک
اخبار و مقالات

دستگاه ژئوفیزیک چه کاربردی دارد؟

دستگاه ژئوفیزیک در واقع دستگاهی است که از طریق روش های مختلف ژئوفیزیکی به قصد …