ژئوفیزیک اکتشافی به چه صورت انجام می‌شود؟

ژئوفیزیک اکتشافی به چه صورت انجام می‌شود؟
ژئوفیزیک اکتشافی

ژئوفیزیک اکتشافی به چه صورت انجام می‌شود؟

آیا می‌دانید ژئوفیزیک اکتشافی چیست و به چه صورت انجام می‌شود؟ کاربرد ژئوفیزیک در اکتشافات چه می‌باشد؟ به نظر شما انواع روش های ژئوفیزیکی در اکتشافات چه می‌باشد؟ چنانچه شما هم تمایل به اطلاع در خصوص پاسخ سؤالات بالا دارید بهتر است در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

ژئوفیزیک اکتشافی چیست؟

ژئوفیزیک اکتشافی چیست؟

یکی از مهمترین بخش های علوم زمین ژئوفیزیک یا فیزیک زمین است که در این روش خواص مختلف فیزیکی زمین با استفاده از روش‌ های مختلف از جمله گرانشی، الکتریکی، مغناطیسی و لرزه ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. هنگامی که نتایجی در خصوص ویژگی های فیزیکی و رفتار زمین به دست می‌آید مطالعات بر روی آن شروع شده و پوسته، گوشته و هسته زمین بیشتر شناخته می‌شود. به طور کلی باید بدانید ژئوفیزیک دارای دو بخش اصلی ژئوفیزیک محض و ژئوفیزیک کاربردی است که ژئوفیزیک کاربردی خود نیز دو زیرمجموعه ژئوفیزیک اکتشافی و ژئوفیزیک مهندسی دارد. توجه داشته باشید از جمله مهمترین اکتشافات ژئوفیزیکی که در خصوص خواص سنگها سنجیده می‌شود شامل هدایت الکتریکی، هدایت حرارتی، خاصیت مغناطیسی کشسانی و رادیو اکتیویته سنگ می‌باشد.

زیرشاخه های ژئوفیزیک اکتشافی

زیرشاخه های ژئوفیزیک اکتشافی

مهمترین هدف اکتشافات ژئوفیزیکی پیدا کردن یک ناهنجاری در مشخصات یکنواخت زمین شناسی می‌باشد. در این بین یکی از انواع روش های ژئوفیزیکی لرزه نگاری بوده که می‌توان گفت مهمترین بخش از فعالیت های ژئوفیزیکی را تشکیل می‌دهد. امواج لرزه ای از محل تشکیل به‌ طور کروی انتشار یافته و این امواج در محل تغییر جنس مواد منعکس می‌شود و وقتی به سطح زمین برمی‌گردند با استفاده از ابزارهایی به ثبت می‌رسند. لازم است بدانید لرزه نگاری نیز خود بر چند نوع بوده که شامل روش لرزه ای انکساری، روش لرزه‌ ای مستقیم و روش لرزه ای انعکاسی می‌شود.

ژئوفیزیک باستان

ژئوفیزیک باستان

یکی دیگر از انواع ژئوفیزیک اکتشافی، باستان ژئوفیزیک بوده که جزو زیرشاخه‌ های این علم به شمار می‌رود. به طوری که با استفاده از آن و روش‌ های گوناگون ژئوفیزیکی می و‌توان آثار باستانی و مدفون شده در زمین را مورد تجسس قرار داد. از آنجایی که انجام عملیات ژئوفیزیکی بسیار با سرعت و کم هزینه انجام شده و از طرفی نتایج قابل اعتمادی دارد، کاربرد آن نسبت به دیگر روش ها در کاوش های باستان شناسی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی باید بدانید این نوع ژئوفیزیک بیشتر روش های الکترومغناطیسی، رادار و مغناطیسی را در برمی‌گیرد.

دیگر انواع ژئوفیزیک اکتشافی

دیگر انواع ژئوفیزیک اکتشافی

از دیگر زیرمجموعه‌های ژئوفیزیک اکتشافی می‌توان به ژئوفیزیک نفت اشاره کرد که در اغلب موارد حوزه لرزه‌ نگاری را شامل می‌شود. همچنین برای ژئوفیزیک معدن از روش ‌های مختلفی چون مغناطیس سنجی، الکتریکی و الکترومغناطیسی استفاده می‌شود. فیزیک آب نیز بیشتر با روش های الکتریکی و الکترومغناطیسی صورت می‌گیرد.

سخن پایانی

امروزه استفاده از علم ژئوفیزیک در زمینه اکتشافات اهمیت بسیاری دارد، به همین دلیل شرکت‌های بسیاری با بهره‌گیری از این علم به اختراع جدیدترین ابزارهای اکتشافی زمین می‌پردازند و محصولات خود را با ویژگی های منحصر به فرد برای انجام امور مختلف در بازار عرضه می‌کنند.

استفاده یا کپی برداری از این مطلب با ذکر منبع آن “وب سایت شرکت چشم زیر سطح” بلامانع است.

اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
اسکنر زمین
اخبار و مقالات

از کجا بهترین اسکنر زمین را با جدیدترین تکنولوژی بخریم؟

قطعاً با خریدن یک اسکنر زمین یا همان اسکنر زیر سطحی پیشرفته و تصویری می‌توانید …

دستگاه لوله یاب فلزی
اخبار و مقالات

عملکرد دستگاه لوله یاب فلزی هوشمند چگونه است؟

دستگاه لوله یاب فلزی – امروزه تجهیزات مختلفی برای لوله یابی قابل استفاده می باشند. …

دستگاه ژئوفیزیک
اخبار و مقالات

دستگاه ژئوفیزیک چه کاربردی دارد؟

دستگاه ژئوفیزیک در واقع دستگاهی است که از طریق روش های مختلف ژئوفیزیکی به قصد …