دستگاه ژئوفیزیک چه کاربردی دارد؟

دستگاه ژئوفیزیک چه کاربردی دارد؟
دستگاه ژئوفیزیک

دستگاه ژئوفیزیک چه کاربردی دارد؟

دستگاه ژئوفیزیک در واقع دستگاهی است که از طریق روش های مختلف ژئوفیزیکی به قصد بررسی و تحقیق در خصوص زمین یا خاک یک منطقه یا آنومالی های مدفون زیر سطح زمین آن منطقه مورد استفاد قرار می گیرد.

دستگاه ژئوفیزیک چیست؟

عبارت دستگاه ژئوفیزیک به دو منظور مختلف مصطلح است و استفاده می گردد. حالت اول که همان اصطلاح صحیح تر و علمی آن می باشد به همه تجهیزاتی اشاره دارد که از روش های اکتشافی فیزیک زمین، برای بررسی و تحلیل زمین یا ناهنجاری های موجود در آن (یا یک منطقه) استفاده می شوند. اصطلاح دوم به صرفاً به دستگاهی اشاره دارد که عموماً برای اکتشاف آب یا محل حفر چاه آب کاربرد دارد که در میان عوام مردم به نام دستگاه ژئوفیزیک شناخته می شود ولی نام علمی آن رزیستیویته متر است که در رده تجهیزات ژئوالکتریک طبقه بندی می شود که در واقع خود این تجهیزات نیز جزئی از خانواده تجهیزات ژئوفیزیکی به حساب می آیند.

دستگاه ژئوفیزیک برای فلزیابی

دستگاه ژئوفیزیک برای فلزیابی

تجهیزات ژئوفیزیکی بر اساس روش اکتشافی ، کابردهای مختلفی دارند. بعضی از این روش ها برای اکتشاف کانی های فلزی مناسب تر می باشند. البته نوع فلز مورد بررسی می تواند تعیین کننده روش بررسی نهایی برای آنومالی فلزی یا فلزیابی باشد. در تجهیزات ژئوفیزیکی پیشرفته امروزی ، کاربرد یک دستگاه ژئوفیزیک به صرفاً بررسی کانی های معدنی یا ساختار های طبیعی محدود نمی شود بلکه بنا برامکانات و توانایی یک دستگاه ژئوفیزیک می توان در بازرسی های تاسیسات مدفون و بررسی سازه های مصنوعی مدفون نیز از این تجهیزات بهره برد.

کاربرد دستگاه‌های ژئوفیزیک

کاربرد دستگاه‌های ژئوفیزیک

این نوع تجهیزات پیشرفته بر اساس روش کارکردشان ،کاربردهای متنوعی دارند، به عنوان مثال برخی از دستگاه های ژئوفیزیک برای کشف معادن غیر فلزی و فلزی مانند مس، آهن، طلا، باریت، کرومیت و غیره طراحی و تولید می‌شوند. برخی از تجهیزات ژئوفیزیکی برای مطالعات زیست محیطی مناطق مختلف و بسیاری موارد مختلف دیگر به کار می‌روند. به کمک برخی دیگر از دستگاه‌های مدرن ژئوفیزیک می‌توانید محل مناسب حفر چاه آب را مشخص کنید و در بسیاری موارد از صرف هزینه‌های اضافه و اتلاف پول و وقت جلوگیری نمایید. یکی دیگر از کاربرد دستگاه‌های ژئوفیزیک مشخص نمودن عمق توده لغزشی زمین است که اغلب در حوزه مطالعه زمین‌لغزش‌ها به کار می‌رود. پس به طور کلی این نمونه دستگاه‌های پیشرفته می‌توانند با استفاده از آشکارسازهای مختلف هر نوع ماده فلزی و غیر فلزی را در عمق‌های مختلف تشخیص دهند، همچنین توسط نرم افزارهای مخصوص مکان دقیق هدف و میزان عمق آن را تعیین نماید. از این رو اپراتور به راحتی می‌تواند نوع خاک و اطلاعات تکمیلی در رابطه را با هدف را دریافت نماید. توجه داشته باشید که با کمک یک دستگاه ژئوفیزیک پیشرفته حتی می‌توان فلزات را از ترکیبات خاک تشخیص داد و آن را از یکدیگر تفکیک کرد.

سخن پایانی

امروزه با اجرای روز افزون پروژه‌های ژئوفیزیک و علوم مختلف استفاده از تجهیزات و دستگاه ژئوفیزیک جهت مطالعات متنوع علوم زمین بیش از گذشته صورت گرفته است‌. در واقع هر کدام از این تجهیزات بر اساس اهداف مختلف به کار گرفته می‌شوند؛ اما با توجه به تنوع زیادی که در این نوع دستگاه‌ها وجود دارد ، برای خرید یک دستگاه که با پروژه های معمول شما مرتبط باشد ،‌ حتماً پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید با یک گروه مشاور و متخصص در این زمینه مشورت نمایید که بتواند اطلاعات عملیاتی و صحیح در اختیار شما بگذارد. جلسات مشاوره حضوری شرکت چشم زیر سطح سال ها است که در این زمینه به مشتریان و علاقه مندان تجهیزات ژئوفیزیک خدمات خوبی ارائه می نماید.

اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
اسکنر زمین
اخبار و مقالات

از کجا بهترین اسکنر زمین را با جدیدترین تکنولوژی بخریم؟

قطعاً با خریدن یک اسکنر زمین یا همان اسکنر زیر سطحی پیشرفته و تصویری می‌توانید …

دستگاه لوله یاب فلزی
اخبار و مقالات

عملکرد دستگاه لوله یاب فلزی هوشمند چگونه است؟

دستگاه لوله یاب فلزی – امروزه تجهیزات مختلفی برای لوله یابی قابل استفاده می باشند. …

دستگاه ژئوفیزیک
اخبار و مقالات

دستگاه ژئوفیزیک چه کاربردی دارد؟

دستگاه ژئوفیزیک در واقع دستگاهی است که از طریق روش های مختلف ژئوفیزیکی به قصد …